Mieszkańcy Konradowa boją się obwodnicy

1120 konsultacje00
Mieszkańcy Konradowa obawiają się o swoje domy, ponieważ dwa z trzech wariantów planowanej obwodnicy Szczawna-Zdroju i Białego Kamienia będą przebiegać przez tę dzielnicę. Spotkali się w ratuszu z prezydentem i inwestorami, pytali o to, jak mogą zagłosować na wybrany przez siebie wariant.


1119 obwodnica011119 obwodnica021119 obwodnica03
więcej zdjęć - kliknij tutaj

obejrzyj też rozmowę z Bogusławem Rogińskim

Są trzy planowane warianty obwodnicy. Jak twierdzą przedstawiciele firmy Lafrentz Polska Sp. z o.o, która przygotuje projekt, każdy z nich ma kosztować mniej więcej tyle samo, około 170 mln zł.

- To są na razie prace przedprojektowe, etap wstępny, potem będzie decyzja środowiskowa dla jednego z wariantów, potem prace nad projektem budowlanym, dopiero potem budowa. Jesteśmy więc na etapie wstępnym - mówił Dariusz Jarysz z firmy Lafrentz Polska.

Droga, która powstanie, ma być drogą wojewódzką kategorii G, dwupasmową. Każda z 4 jezdni ma mieć około 3,5 metra szerokości. Ma przyjąć obciążenia rzędu 115 kiloton i być przygotowana na ruch odbywający się z prędkością 70 km/h. W najszerszym miejscu będzie miała 34 metry.

- W pierwszym wariancie droga obiera kierunek południowy, przecina nieczynną linię kolejową, potem biegnie w obrębie pól i na całej trasie przewidziano przepusty dla zwierząt. Ma przebiegać po wiadukcie nad aleją spacerową, potem do ulicy Baczyńskiego, gdzie będzie biegła górą, dalej pobiegnie wzdłuż nasypu, przetnie ulicę Daszyńskiego, a potem pójdzie poprzez estakadę i połączy się z rondem na ul. Andersa i Wysockiego. Ten wariant będzie miał 5,5 km - mówił Dariusz Jarysz.

Pierwszy wariant oznaczono na mapach kolorem zielonym, drugi niebieskim, trzeci fioletowym. Mapysą dostępne na stronach internetowych Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei. Drugi wariant do alei spacerowej biegnie podobnie, potem jednak pomija zabudowania po stronie wschodniej oraz cmentarz, ma, jak mówił Dariusz Jarysz, biec przez pola, ogródki działkowe i ulicę Daszyńskiego, gdzie ma być zachowany przebieg ulicy. Trzeci wariant różni się od tamtych, biegnie na zachód, lasami u podnóża Chełmca, przechodząc przez grzbiet górski i dolinę, gdzie będzie konieczna estakada. Ten wariant ma przecinać ulicę Prusa i ma tam być wiadukt.

- Czy rozważali państwo w wariancie pierwszym, który koliduje z terenami zabudowanymi i zielonymi, zbudowanie tunelu, który przebiegałby pod Konradowem, który jest na wzniesieniu i wychodziłby po drugiej stronie? Taki tunel miałby 1,5, góra 2 km - pytał Andrzej Karwat, mieszkaniec Konradowa.

Jak podkreślał Andrzej Karwat, tunele są powszechnie stosowane w Europie, żeby uniknąć burzenia zabudowań czy wycinania lasów. Pytał, czy nie okazałoby się, że koszty wywłaszczeń mogą przekroczyć koszty budowy tunelu.

- Wiemy, że są konflikty z zabudową, staramy się wybrać mniejsze zło, braliśmy tunel pod uwagę, ale jest mało realny. Zgadzam się, że na świecie jest ich wiele, ale w Polsce zdarzają się rzadko. Podłoże jest skaliste, chodzi o koszty - odpowiadał inżynier.
1120 konsultacje11120 konsultacje21120 konsultacje3
Mieszkańcy Konradowa obawiają się o swoje domy.

- Kiedy pan opowiada o tych wariantach, mam wrażenie, że projekt powstał na podstawie nieaktualnych map. Wariant drugi nie przechodzi przez pola, ale przez tereny warte kilka milionów złotych. Jeśli tak mówimy o rozbudowującym się osiedlu, gdzie są liczne inwestycje, to chyba najpierw trzeba było tam pojechać. A szczególnie Konradów, gdzie jest mnóstwo nowych budynków. Ulica Kopalniana to nie ciąg komunikacyjny, lecz ślepa droga, gdzie śmieciarka nie może się wyminąć z autem osobowym. A ma przyjąć ruch autobusów i TIR-ów? - protestował Roman Perlik, mieszkaniec ul. Kopalnianej na Konradowie.

Mieszkańcy Konradowa podkreślali, że tereny Natura 2000, przez które ma biec wariant trzeci, nie są parkiem narodowym, więc może udałoby się poprowadzić drogę tamtędy, oszczędzając zabudowę. Jak twierdzili, w wielu wypadkach samorządy uzyskują zgodę na przeprowadzanie dróg na takich terenach, jeśli w zamian zadeklarują na przykład zalesienia w innym miejscu.

- Możemy spokojnie przejść pod Chełmcem - nie ma wtedy tematu wyburzenia tych kilkunastu domów, nie ma potrzeby wyburzeń na ulicy Piasta, czy burzenia domów, które dopiero są budowane - mówił Roman Perlik.

Były jednak głosy w obronie terenów zielonych i rekreacyjnych pod Chełmcem. Podkreślano, że jest to teren wypoczynku dla mieszkańców Szczawna, Podzamcza i Piaskowej Góry, że w weekendy okolice Dworzyska są wręcz oblegane.

- Uważam, że teren Natura 2000 powinien przetrwać, bo są to tereny ciekawie zagospodarowane, zamieszkane przez zwierzęta. Zróbmy tak, żeby nie krzywdzić ani ludzi, ani natury. Powstały tam przecież obiekty sportowe. Bardzo podoba mi się pomysł z tunelem - mówiła Elżbieta Pleśniarowicz.

Polemizowano też z tym, czy rzeczywiście obwodnica w planowanym kształcie spowoduje oczyszczenie powietrza w uzdrowisku.

- Wchodzenie w te tereny i pakowanie tam takiej wielkiej arterii może wyprowadzi ruch poza Szczawno, ale przy tej róży wiatrów wszystkie spaliny i tak będą szły na Szczawno - mówił Jan Augustyniak ze Szczawna-Zdroju.

Mieszkańcy pytali dlaczego dostali od urzędu miasta pozwolenia na budowę, skoro od wielu lat planowano na tych terenach stworzenie obwodnicy Szczawna. Wielu z nich dopiero ukończyło nowe domy, warte po pół miliona złotych, przeprowadzili się na Konradów z innych miejsc.

- Urząd miasta mówił prawdę, że żadnych inwestycji tam nie planuje. Obwodnica Szczawna to inwestycja urzędu marszałkowskiego - odpowiadał urbanista miejski Robert Szymala.

Mieszkańcy obawiali się też, że konsultacje są tylko pro forma, ponieważ urząd miasta i urząd marszałkowski wybrały już jeden z wariantów i nie będzie to wariant trzeci.

- To nie jest tak, że taki wariant jest tylko jeden, a reszta to zasłona dymna. Nic z tych rzeczy, każdy z nich tak samo jest traktowany. W złożonym do nas wniosku urząd marszałkowski wskazał, jaki wariant jest przez nich preferowany, ale dla nas każdy z nich jest tak samo ważny - zapewniał Robert Szymala.

- Zdajemy sobie sprawę, że te trzy warianty nie są idealne, że na etapie projektowania nie da się uniknąć konfliktów, ale dlatego przedstawiamy trzy warianty, żeby była dyskusja - dodawał Dariusz Jarysz.

Mieszkańcy Konradowa mieli także pretensje, że prace nad projektem trwają już od półtora roku, a nie było jeszcze żadnej formy konsultacji społecznych, choć takie były deklarowane w zamówieniu projektu. Pytali, jak mogą zabrać głos w sprawie wariantów i czy powstaną wiarygodne listy z pełnymi danymi głosujących.

- Ten etap konsultacji dopiero się zaczyna. Ja słyszę, że ktoś wybrał jeden wariant, inny drugi, ale tak nie jest. Najlepiej byłoby wybudować tunel, ale wtedy ta droga nigdy by nie powstała. Jeśli chodzi o obszary Natura 2000, to wiemy, że można złożyć wniosek, ale przez 1,5 przyrodnicy sprawdzali ten teren, a potem decyzję wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska - mówił prezydent Roman Szełemej.

Prezydent podkreślał, że obwodnica Szczawna jest kluczowa, jeśli chodzi o dalszy rozwój Wałbrzycha i jego kontakt ze światem. Ostrzegał, że jej brak mógłby spowodować izolację, brak inwestorów i wzrastające bezrobocie. Wykluczył, żeby nieukończona obwodnica zachodnia Wałbrzycha mogła przejąć ruch - jego zdaniem to archaiczny projekt z czasów, gdy istniały w mieście kopalnie i ciężki przemysł. Poza tym obwodnicę Szczawna zbuduje nie miasto, a urząd marszałkowski, bo miasta nie byłoby na to stać.

- To jest etap wstępny. Przed nami jeszcze długi okres konsultacji. Wypracujemy jakieś wspólne stanowisko - deklarował prezydent.

Spotkanie informacyjne o takim samym charakterze ma się odbyć jutro w Szczawnie-Zdroju. Potem będzie spotkanie na Białym Kamieniu lub na Konradowie, co ma rozpocząć okres konsultacji, którego ramy czasowe nie zostały jeszcze określone.

ms
Foto: K. Żarkowski

Powrót na stronę główną

Komentarze   

 
Patriota 2014-02-26 18:13
Wariant obwodnicy u podnóża Chełmca ma sens bo unika konfliktu z mieszkańcami Konradowa i uatrakcyjni turystykę w rejonie , a Chełmiec odmieni wizerunek Naszego Regionu , bo do tej pory tylko góra symbolik .

Regulamin dodawania komentarzy Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
Wojtek 2013-12-26 15:17
Moim zdaniem najlepszy jest 3 wariant należy wyciąć las dla obwodnicy, a następnie wybudować stoki narciarskie, a zielonym to już wszystko prZeszkadza!!! Napewno sami by śmigali na nartach, a ich autka to pewnie jeżdzą na h2o!!

Regulamin dodawania komentarzy Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
Oktawianin 2013-12-11 08:05
Wariant czerwony się potwierdza, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu wskazała najlepszy dla programu Natura 2000 wariant czerwony ! a za najgorszy fioletowy (dla niektórych daltonistów różowy) czyli Obwodnica Przez ul Okólna, Baczyńskiego, i Daszyńskiego, Super zaorać wszystkich !!!

Regulamin dodawania komentarzy Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
rafał 2013-11-25 06:48
nie kur.. najlepiej wyburzyć domy i pozbawić setki ludzi dachu nad głową, niektórzy mieszkają tam tyle lat, budują i wkładają w swoje mieszkanie każdy zaoszczędzony pieniądz jak wyciąć jakiś durny las, w którym drzewa i tak pójdą na papier do d... albo kartki
no ludzi pomyślcie trochę
jak tylko mnie wyburzą to wyjeżdżam zagranicę, i kolejnych ludzi stracicie

Regulamin dodawania komentarzy Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
dayerling 2013-11-22 19:47
Cytuję Hardcore:
Cytuję JA:
NIE ZGADZAM SIĘ Z NISZCZENIEM TERENÓW POD CHEŁMCEM!!


Jak krzyż stawiali na szczycie to byłeś za?

A kużwa co masz pod Chełcem.Jaka rekreacja?A na marginesie.Jest już droga od Dworzyska do Boguszowa-Gorc przebiegająca u podnóża Chełmca z rozwidleniem do ul.Piasta i to nikomu nie przeszkadza.Moż na ją wykożystać do budowy obwodnicy.Czyli trzeci wariant.

Regulamin dodawania komentarzy Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
Elvis 2013-11-22 16:27
Ta obwodnica nie odciąży ruchu na ulicach:Wrocław skiej,Armii Krajowej,Chrobr ego i Kolejowej.Bardz iej sensowne by było dokończenie obwodnicy już rozpoczętej w latach 90-tych.Obwodni cą Szczawna to niech się p.Wlaźlak zajmuje a nie prezydent Wałbrzycha.Pan Szełemej niech się lepiej zajmie obwodnicą Wałbrzycha aby wałbrzyszanom(w szystkim)żyło się lepiej.

Regulamin dodawania komentarzy Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
padam 2013-11-22 09:31
Każdy wyraża swoje poglądy ze swojego punktu widzenia - i ok. tylko ludzie trochę mniej hipokryzji w tym wszystkim. Najpierw pretensje, że miasto umiera, że jest szare i nic się nie dzieje. Później - jak w mieście dzieje się tyle, że mało kto pamięta - to też źle bo korki, bo trzeba coś wyburzyć, coś usunąć. Przypomnijcie sobie jak wyglądał Wałbrzych kilka lat temu, jak ciężko się po nim jeździło, co się (nie) działo. A teraz - gdzie głowę obrócić tam trwają jakieś prace, budowy, remonty... Świat się zmienia, jedne rzeczy powstają a inne muszą zostać usunięte i giną - inaczej nie będzie, trzeba się z tym pogodzić. Oczywiście - pewne straty będą - jak nie kawałek pola to jakiś budynek, trochę drzew, kawałek lasu. Nie bądźmy jak członkowie jednej organizacji "zielonych", którzy protestują przeciwko wydobyciu ropy, a na co dzień jeżdżą samochodami... Szukajcie w tym co się dzieje wokół siebie, wokół NAS pozytywów a z pewnością będzie się żyło lepiej - nie tylko Wam, ale wszystkim wokół.

Regulamin dodawania komentarzy Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
JA 2013-11-22 08:48
Obwodnica o której piszę wczesniej miała by sensowne zjazdy, które właściwie sa na dzielnice i wylatuje na końcu miasta, przez strefę, a poczatek i tak był by nawet w lepszym miejscu, bliżej części miasta od sobięcina, ponad to obwodnica z definicji powinna rozpoczynać się z jednej strony miasta, a kończyć z drugiej strony i ma słuzyć głównie przejezdnym, a ten twór który ma powstać?

Regulamin dodawania komentarzy Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
JA 2013-11-22 08:47
Skoro tak Podoba się Tobie w jańskich to się przeprowadź czy dojeżdżaj, ani słowem nie wspomniałem o krzyżu czy czym kolwiek innym, ale jesli juz o tym mowa to też byłem przeciw i nie siej fermetu, nie mieszaj w to innych spraw o których NIE WSPOMNIAŁEM!!! co do wyciągu o którym wspominasz to zdecydowanie był by lepszą inwestycją, mniej niszczącą niż droga właściwie nie wiadomo dlaczego akurat tam,dlaczego nie przy Aqua Zdroju? mamy rozgrzebaną obwodnicę koło srudmieścia czy rusinowej wystarczy połączyć odcinki tej drogi i była by obwodnica z prawdziwego zdarzenia, to co chcą wybudować będzie obwodnicą do Tesco?

Regulamin dodawania komentarzy Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
Gosc 2013-11-22 07:44
BIKER swietnie to napisales, brawo :))))))

Regulamin dodawania komentarzy Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież